Шкільна служба порозуміння

Шкільні конфлікти тепер можуть вирішувати самі учні
Шкільні служби розв’язання конфліктів - це організація спеціально підготовлених старшокласників, які допомагають своїм одноліткам вирішувати конфлікти, тобто виступають нейтральними посередниками або медіаторами.
Особливою рисою медіації є те, що сторони спільно беруть на себе відповідальність за прийняття рішення та його виконання. Важливим є той факт, що школяр максимально самостійно здійснюють управління і організацію своєї діяльності. Допомагати їм у цьому може зацікавлений педагог чи шкільний психолог. Цю методику доволі успішно застосовують в багатьох країнах світу. На території СНД існує кілька освітніх програм, спрямованих на розвиток у школярів навичок вирішення конфліктів ненасильницьким шляхом. Одна з них – програма «Медіація однолітків»: школярі-медіатори проводять зустрічі з однолітками, між якими виник конфлікт, і допомагають їм залагодити суперечку з урахуванням інтересів всіх сторін. Таким чином, медіація однолітків покладає відповідальність за вирішення конфліктів на самих учнів. Школярі мають багато переваг перед досвідченими спеціалістами при вирішенні конфліктів, що виникають між однолітками, тому що між ними набагато вищий рівень довіри.
Напередодні зимових свят 20 учнів різних шкіл Кіровоградщини навчилися ефективно розв’язувати конфлікти у шкільному середовищі. Ініціатором такого заходу стала Дитяча екологічна громадська організація «Флора».Своєрідним порятунком, спроможним суттєво знизити насилля в шкільному просторі та знизити конфліктність серед учнів – є шкільні служби розв’язання конфліктів. На ефективності такого інституту наголошують фахівці Дитячої екологічної громадської організації «Флора». Вже не перший рік співробітники організації розвивають та вдосконалюють роботу шкільних служб розв’язання конфліктів в учбових закладах області.Саме таких медіаторів, напередодні свят, і навчали методикам роботи у шкільному центрі розв’язання конфліктів. Учні, які працюють у вже створених та ефективно-діючих центрах передавали свій досвід та навички заздалегідь відібраній команді нових потенційних медіаторів. В навчанні приймали участь учні загальноосвітніх шкіл № 6, №3, №14 та Великосеверинівська школа.Важливим було те, що учасники не лише знайшли нових друзів та однодумців. Як вони розповідають після тренінгу, отриманні знання більшість із них застосовують не лише за призначенням, у школі, вирішуючи проблеми однолітків, а і у власному житті Учасники зазначають, що три дні занять, стали важливими також і для розвитку кожного з них, як особистостей.. Минулі роки показали, що практика впровадження даної методики у шкільне середовище, дійсно допомагає запобігти розгортанню конфліктів та попереджує випадки насилля.
 У конфліктній ситуації   врятує  медіація!
Шкільна служба порозуміння (ШСП)
(інша назва – «Шкільна служба розвязання конфліктів» (ШСРК))це команда підготовлених старшокласників-посередників (медіаторів), які допомагають своїм одноліткам розвязувати конфлікти мирним шляхом, використовуючи в роботі відновні практикимедіацію однолітків, коло прийняття рішеньі працюють над формуванням безпечної атмосфери в навчальному закладі.

На чому базується діяльність ШСП?

Діяльність ШСП базується на принципах відновного підходу:

•  Конфлікт – це потенціал для особистісного росту та розвитку стосунків.
  •  Повага до особистості, віра в її здатність вирішувати конфлікти у найкращий для себе спосіб – учасники конфлікту активно залучені до процесу обговорення т та самостійно приймають рішення щодо подальших дій. Медіатор в цьому випадку не є суддею або порадником, а лише допомагає сторонам порозумітися і прийняти рішення.
  •  Відповідальність у стосунках та стосовно інших. Відповідальність – дія по виправленню наслідків. Процес переговорів побудовано таким чином, щоб учасники конфлікту мали можливість зрозуміти один одного, усвідомити власні вчинки та їх наслідки, тобто власну відповідальність. Атмосфера довіри і поваги сприяє тому, що учасники охочіше беруть на себе зобов’язання щодо виправлення ситуації або відновлення стосунків.
  •  Віра в кожну особистість та її здатність змінюватися – вирішення конфлікту за участю медіатора побудовано як процес переговорів партнерів, а не суперників, що сприяє засвоєнню учнями іншої конструктивної моделі розв’язання конфліктів, яку вони зможуть використовувати в майбутньому.
                                            Медіатори СЗШ №14 : ____________________
Скляренко Анна 10-Б клас
Тюпаленко Лілія 10-Б клас
Прокопчук Карина 9-В клас

Девіз служби : "Кожен має слухати з повагою " і серцем, і розумом! ""

координатор - практичний психолог  Осташик І.О.

/span